Ford Otosan

Ford Otosan, projenin ilk yılında “1 Ford Dene, Engelliler İçin 1 Okul Yenile” kampanyasını başlattı. Kampanya kapsamında Konya, Edirne, Şanlıurfa, Gaziantep, Sivas, Ordu, Çanakkale, Kocaeli ve Muğla’dan oluşan 9 ildeki okullarda fiziki şartları iyileştiren Ford Otosan, aynı zamanda Alternatif Yaşam Derneği işbirliği ile bu illerde farkındalık eğitimleri de düzenledi.

Farkındalık eğitimlerinin yanı sıra, şirket prosedürlerinde iyileştirmeler de gerçekleştiren Ford Otosan, fabrika çalışanlarının işaret dili eğitimi almasını da sağladı. Ekiplerinde işitme engelli çalışan olan 53 takım liderinin eğitimleri tamamlandı.

Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi’nin en önemli hedeflerinden biri olan, fiziki şart iyileştirme konusunda, “Engelli Dostu” olma açısından Best in Class olan Yeniköy Fabrikası’nın açılışını 2014 yılında gerçekleştirirken, Kocaeli ve İnönü Fabrikaları’nın da “Engelli Dostu” haline getirilmesi için çalışmalarına başladı. Ayrıca Kocaeli Üniversitesi ile birlikte yürütülen proje çerçevesinde Ford Otosan, Kocaeli Otomotiv Meslek Yüksekokulu’nu da “Engelli Dostu” olarak inşa etti.

Ülkem İçin Engel tanımıyorum projesi kapsamında farklı iletişim çalışmaları da gerçekleştiren Ford Otosan, satılan her aracın içine “Engelliliğe Doğru Yaklaşım” broşürü yerleştirdi. Ayrıca Ford Otosan’ın engelli çalışanlarından oluşan Engel Tanımaz Tiyatro Topluluğu, 4 ayrı şehirde 6 kez sahne aldı. Toplam 1575 seyirci ile buluştu.

Ford Otosan, gönüllü çalışanları ile proje kapsamında etkinliklerini de gerçekleştirdi. Alternatif Yaşam Derneği’nin Alternative Camp’ına katılan 16 gönüllü çalışan bir hafta boyunca engelli bireylere yönelik gönüllü hizmette bulundu. Ford Otosan şirket çalışanları, yan sanayilerin kullanacağı yeni bir programın eğitimlerini de gönüllü olarak vererek eğitim katılım ücretinin AYDER'e bağışlanmasını sağladılar. Elde edilen gelir, Alternatif Yaşam Derneği’nin Kaş'da bulunan Alternative Camp'ında Ford Otosan Kütüphanesi yapılması için bağışlandı.

Şampiyonlar Ligi Maçı açılışında sahaya çıkan çocukların işitme engelli çocukların olması için UEFA'dan izin alan Ford Otosan, Gülen Gökyüzü Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören 14-16 yaşları arasındaki 11 çocuğun Şampiyonlar Ligi maç açılışında sahaya çıkmasını sağladı.