Ülkem İçin 7 Bölgede Koç Topluluğu Ormanları

 “Ülkem İçin” Projesi’nde 2006 ve 2007 yıllarında her biri başlı başına “sorumlu vatandaşlık” örneği olan 387 yerel proje gerçekleştirmiş olmanın özgüveniyle 2008 yılında, “Ülkem İçin” projesini güç birliğinin etkisini gösteren dev bir adıma dönüştürdük. Çevre ve Orman Bakanlığımız ve TEMA Vakfı’nın işbirliğiyle projeyi farklı bir boyuta taşıdık. Bir milli seferberlik ruhuyla yola çıktık ve yedi bölgemizde 1 milyon 84 bin fidan dikerek “Ülkem İçin Ormanları” oluşturduk.

Ülkemizin dört bir yanında oluşturduğumuz ormanlarda bir ağaca dönüşen fidanlar, her yıl tonlarca toz ve karbondioksit emerken tonlarca oksijen üretecek, birçok farklı türde canlıya yuva olacak ve hem erozyonla hem de küresel ısınmayla mücadele edecek. Biz de bu kadar önemli bir konuda “Ülkemiz İçin” üzerimize düşen görevi Koç Topluluğu çalışanları, bayiler, tedarikçileri ve şirketleri olarak yerine getirmeye çalıştık ve elimizi taşın altına koyarak bağışlarımızla “Koç Topluluğu Ülkem İçin Ormanları”nı oluşturduk.

Bölgelere göre ormanlarımız:

  • Akdeniz Bölgesi – Mersin Gülnar
  • Ege Bölgesi – İzmir Menemen
  • Marmara Bölgesi – Tekirdağ Çerkezköy
  • Karadeniz Bölgesi – Giresun
  • Doğu Anadolu Bölgesi – Iğdır
  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi – Gaziantep
  • İç Anadolu Bölgesi – Karaman

 

DÜNYAYI KURTARAN ÇOCUKLAR YETİŞİYOR

2009 yılında Ülkem İçin Ormanlarının devamı olarak da Koç Topluluğu bayileri aracılığıyla ilköğretim okulu öğrencilerinde çevre bilincinin geliştirilmesi ve doğal kaynakların verimli kullanılmasına yönelik farkındalık yaratmak amacıyla TEMA Vakfı ile birlikte 81 ilimizde 18.000 aşkın çocuğa çevre eğitimleri verildi.

İnteraktif bir şekilde gerçekleşen eğitimlerde çevre korumada önemli faktörler, doğanın tahribatını önlemek için alınacak önlemler üzerinde duruldu.

Bununla birlikte, eğitimlere katkı ve destek verme amacı ile “Ülkem İçin” web sitesi üzerinden “Dünyayı Kurtaran Çocuk” konsepti çerçevesinde farkındalık yaratıcı çalışmalar gerçekleştirildi.